cinsel

warning: Creating default object from empty value in /hermes/bosnaweb18a/b1805/myd.hanciykp0/public_html/cinseltuzak.com/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 1389.

Reklamlarda kadının cinsel obje olarak kullanılmasına yasak geliyor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Ayşe Gülsün Bilgehan'ın, kadın raporu AKPM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Oy çokluğu ile kabul edilen rapor ve buna bağlı tavsiye kararı tasarısı; Avrupa Birliği Meclisi'nde görüşülerek oylandıktan sonra yürürlüğe girecek ve tüm AB ülkelerinde, reklamlarda kadın vücudunun cinsel obje olarak kullanılması yasaklanacak.

Çocuk kulübü kurucusuna cinsel tacizden 6 sene hapis

Antalya'da yaz kampları düzenleyen bir çocuk kulübünün kurucusu, 'cinsel saldırı' suçlamasıyla yargılandığı davada 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Medyada cinsel obje ağırlıklı yayın genç kızlara zarar veriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan kapsamlı bir araştırma, kız çocuklarının cinsel içerikli yayınlardan psikolojik olarak zarar görmekte olduklarını ortaya koydu.

Amerikan Psikoloji Derneği'nin raporuna göre, medyada kızların cinsel obje haline getirilmesi, yeni nesil kız çocuklarında yeme bozukluğu, kendine güven azalması ve depresyona yol açıyor.

Rapor ayrıca cinsel giysilerin pazarlanması ve çocuklara uygun olmayan oyuncak bebeklerin satışını da eleştiriyor. Raporu hazırlayanlar, kız çocukları daha olumlu yerlere yerleştiren imgelere yer verilmesi ve sağlıklı bir cinsel gelişimi teşvik edecek önlemler alınmasını istedi.

Çocuklarınızı cinsel istismara karşı eğitin

Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına her gün bir yenisi ekleniyor. Öyle ki istismar olayları çocukların kendi arasında yaşanmaya bile başladı. Çocuklar yaşadıkları bu durum karşısında travmalar yaşıyor ve tehdit aldıkları için susma eğilimi gösterebiliyor.

Peki aileler çocuklarının cinsel istismara uğradığını nasıl anlar ve neler yapmalı?

Cinsel taciz araştırıldı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü'nce, "yüksek lisans tezi'' olması için Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerindeki 8 üniversitenin beden eğitimi ve spor yüksekokullarında, kız öğrencilerin öğretim elemanlarınca cinsel tacize maruz kalıp kalmadıklarını öğrenmek için araştırma yapıldı.

Araştırmada, kız öğrencilerin yüzde 2,5'inin, en az bir kez cinsel tacize maruz kaldığı belirlendi. Öğrencilerin çoğu "toplumsal ilişkilerinin zarar görmesinden'' ve "suçlanacakları korkusuyla'' öğretim elemanlarından şikayetçi olmazken, yüzde 2'si ise şikayetçi oldu.

İzmit, aa

İçeriği paylaş