cinsel sorunlar

warning: Creating default object from empty value in /hermes/bosnaweb18a/b1805/myd.hanciykp0/public_html/cinseltuzak.com/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 1389.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Bu durum; cinsel ilişki sırasında vajen girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur. Tıbbi literatürde “Disparoni (ağrılı birleşme)” olarak geçer.

Disparoni yakınması bir çok kadında bulunmaktadır. İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.

Ağrılı ilişkinin nedenleri jinekolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Bu yüzden nedenin saptanması için iyi bir jinekolojik muayene gereklidir.

Tanıda, cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu yer de önemlidir.

Yüzeyel disparoni: Ağrının penisin vajene girişi sırasında dış kısımda hissedilmesidir.

'Kadın ve erkekte cinsel sorunlar ve hastalıklar'

Lezbiyenlik

Lesbiyanizm kelimesi Yunanistan’daki Lesbos adasından gelmektedir. Milattan önce 600 yıllarında orada yaşayan Sapho (Safo) adındaki kadın şair erkeksi davranışlarla, kadınlara yaklaşarak, şiirlerinde onlara erkek gibi aşk sözleri yazmış.

Yapılan araştırmalarda kadınların %5-10 civarının lezbiyen olduğu belirtilmektedir. Çeşitli sebeplerle, kendini erkek gibi hisseden veya erkekten korkan, kaçan, tiksinen kadınların birbirlerini daha iyi anlayarak bu ilişkiye girdikleri bilinmektedir. Yapılan bir başka araştırmada, evli olan lezbiyen kadınların, evli erkek homoseksüellere nazaran daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uzmanlar; kadınların her iki cinse de erkekten daha fazla ve kolay eğilim duyduğu, hem erkek hem kadınla da ilişki kurabildiklerini ifade etmektedirler.

Erkek tipindeki kadın lezbiyenlere genelde “sevici” denilmektedir. Bunların çoğunda klitoris daha büyüktür. Ne yazık ki; ileride doping bahsinde açıklayacağım şekilde, erkeklik hormonu alan bayan sporcuların, klitorisinin de büyüdüğü ve erkeksi hisler göstererek, kuvvetli seks duyguları içinde sevici kadın (lezbiyen) oldukları bilinen gerçektir.

Cinsel sorunlar kalp-damar hastalıklarının habercisi

Türkiye'de yeterince konuşulmasa da eşler arasında cinsel sorunlara sıklıkla rastlanıyor. Aileleri kimi zaman boşanmanın eşiğine getiren bu sorunlar, aslında uygun yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak araştırmalara göre ülkemizde cinsel sorun yaşayan ailelerin sadece yüzde 16'sı doktora başvuruyor. Cinsel sorunlar tedavi edilmediği takdirde kalıcı hale gelebiliyor.

Öte yandan uzmanlar, cinsel işlev bozukluğunun kalp-damar, tansiyon ve şeker gibi hastalıkların habercisi olabildiğini belirtiyor.

İçeriği paylaş